حبیب کشاورز

مطالب وبلاگ

اخبار، اطلاعیه ها و...

شیوه نگارش چکیده پایان نامه

شیوه نگارش چکیده پایان نامه
عنوان و چکیده مقاله به همراه کلیدواژه‌ها تنها بخش‌های یک مقاله هستند که در بازیابی آن در پایگاه‌های علمی و جستجوگرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. نگارش چکیده مناسب می‌تواند شانس دیده شدن مقاله را افزایش یا کاهش دهد و به تبع آن امکان افزایش یا کاهش استنادها به مقاله وجود دارد. همچنین چکیده یک خلاصه مختصر از محتوای مقاله به خواننده ارائه می‌دهد تا بتواند با یک وارسی کوتاه با کل مقاله آشنا شود.


عناصر چکیده
۱- زمینه یا مقدمه: در یک الی دو جمله شواهدی در قالب نظرات متخصصان یا نتایج پژوهش‌های دیگر را بیان کنید که وجود مسئله را نشان دهد.

۲- هدف: در یک جمله هدف انجام پژوهش را بیان کنید. در بیشتر مقالات هدف را در انتهای مقدمه اضافه می‌کنند و تیتر جداگانه‌ای به آن اختصاص نمی‌دهند.

۳- مواد و روش‌ها: در یک الی دو جمله اطلاعات مربوط به جامعه، نمونه، ابزارها، آزمایش‌ها و سایر موارد را بیان کنید.

۴- یافته‌ها: در یک الی دو جمله یافته‌های اصلی و مهم را در راستای هدف پژوهش بیان کنید. بنابراین ارائه یافته‌هایی که اهمیت کمتری دارند یا یافته‌های جانبی در این بخش ضرورت ندارد.

۵- نتیجه‌گیری: در یک الی دو جمله نتیجه‌گیری مقاله را بنویسید. تا حد امکان از نوشتن مطالب مربوط به بحث خودداری نمایید و تنها نتیجه‌گیری اصلی مربوط به یافته‌ها که همسو با هدف باشد را بیان کنید.


نکات مهم در نگارش چکیده مقاله

۱- نوشتن چکیده مقاله را در انتهای فرایند پژوهش انجام دهید و پس از اتمام متن کامل مقاله این بخش را تکمیل کنید. دلیل موکول کردن نگارش چکیده به انتهای فرایند پژوهش این است که اطلاعاتی که در آخرین لحظات به متن مقاله اضافه شده‌اند در نگارش چکیده لحاظ شوند.

۲- در نوشتن چکیده مقاله از کپی کردن مطالب داخل مقاله اجتناب کنید و به جای استفاده از نقل قول‌های مستقیم، با جملات خودتان چکیده را به نگارش دربیاورید.

۳- چکیده باید خود تبیین‌گر باشد. یعنی برای درک بخشی از چکیده که دارای ابهام یا اطلاعات ناقص است نیازی به مراجعه خواننده به اصل مقاله وجود نداشته باشد.

۴- در نگارش چکیده مقاله به دستورالعمل‌های مجلات توجه نمایید. به صورت کلی طول چکیده در مقالات نظری و مروری بین ۷۵ تا ۱۰۰ کلمه و در مقالات پژوهشی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کلمه است. با این حال برخی از مجلات استفاده از ۲۵۰ الی ۳۰۰ کلمه را نیز در نگارش چکیده توصیه می‌کنند.

۵- در چکیده مقاله نیازی به استفاده از منبع نیست حتی اگر جمله یا متنی را از مقاله یا کتاب یا هر رفرنس دیگری مورد استفاده قرار داده‌اید.

۶- اگر در چکیده مقاله از اختصارها، نام‌ها یا واژه‌های تخصصی استفاده می‌کنید باید حتماً در داخل پرانتز آن‌ها را توضیح دهید. در مورد اختصارها می‌توان کلمات را در متن مقاله نوشت و اختصار را در مقابل آن و در داخل پرانتز آورد.

۷- چکیده مقاله باید به صورت دقیق نوشته شود. یعنی نشانگر و انعکاس دهنده محتوای مقاله باشد. بنابراین اشاره به مطالبی خارج از مقاله یا اشاره نکردن به بخش‌های مهم مقاله در نگارش چکیده صحیح نیست.

۸- چکیده مقاله باید به صورت یکپارچه و منسجم نوشته شود. باید در انتخاب فعل‌ها، معلوم یا مجهول بودن آن‌ها و زمان جمله‌ها دقت شود تا متنی یک‌دست به خواننده ارائه گردد.

۹- چکیده مقاله باید خلاصه باشد و در عین حال تمامی اطلاعات مهم و مفید را منتقل نماید. بهتر است در انتخاب کلمات دقت شود و کلماتی که به احتمال بیشتری سرچ می‌شوند در متن چکیده استفاده شوند.

منبع: nativepaper.ir

بازگشت به بلاگ
دسته بندی : روش تحقیق , بازدید:575 , تاریخ انتشار : 1398/09/26